Główną cechą szamba jest to, iż stanowi wyjątkowo pojemny i przy tym jednocześnie bardzo szczelny zbiornik, do jakiego trafiają ścieki i w jakim owe ścieki są magazynowane. Gromadzenie ich w nim sprawia, że niekiedy groźne dla otaczającego nas środowiska naturalnego składniki i substancje znajdujące się we wspomnianych ściekach po prostu nie przenikają do gleby. W konsekwencji tego można śmiało stwierdzić, iż pojemniki tego typu są ekologiczne.

Skuteczne rozwiązanie

Ekologiczne zbiorniki na szambo stanowią rewelacyjną alternatywę dla tych osób, które w swych gospodarstwach domowych nie mają opcji podłączenia się do kanalizacji. Na rynku dostępne są specjalne obiekty, w jakich przechowuje się ścieki i są one robione z w pełni naturalnych materiałów. Co do ich zastosowania natomiast, to polecane są zwłaszcza wtedy, kiedy dostrzegalny jest dość wysoki poziom wód gruntowych. Wówczas zastosowanie tradycyjnej oczyszczalni ściekowej nie jest realne. Kolejna kwestia to fakt, iż na niektórych powierzchniach działkowych nie ma możliwości zmieszczenia drenażu rozsączającego, jaki byłby odpowiedni z obowiązującymi przepisami. Wtedy ekologiczne zbiorniki wyżej wyszczególnione są jak najbardziej pożądane i w pełni przydatne.

Mechanizm działania

Warto również wiedzieć nieco na temat sposobu działania takiego ekologicznego szamba. Po pierwsze chodzi o prostotę jego funkcjonowania, jaka wynika z konkretnej budowy uwzględniającej wyłącznie zbiornik bezodpływowy a także wlot. Niezbędne jest natomiast w tym przypadku systematyczne opróżnianie szamba, najlepiej dwa razy w ciągu miesiąca, regularnie co dwa tygodnie.